توشه روزانه ما

این کتاب ترجمه «خبزنا الیوم» اثر امیلی نصرالله است که چاپ نخست آن در موسسه نوفل در سال 1990 م در 256 صفحه انتشار یافت. خبزنا الیومی در چهار فصل و ضمن عناوین ذیل نگارش یافته است:
ثبت بمباران مستقیم با واژگان – تلاش برای بازگرداندن خاطره‌های گمشده – احساس غربت در خود – قربانیان سادگی.

پایداری در برابر اشغالگری

کتاب حاضر ترجمه «مقاومه الاحتلال – اشکالیه المصطلح فی العلاقات الدولیه» اثر علی عبدالحسین بیضون است که چاپ نخست آن توسط انتشارات دارالولاء لبنان در سال 2012م در 215 صفحه منتشر شد.

اصابت سنگ

اگر اهل سیاست اخیرا درباره مکتب سنگ در مبارزه ملی فلسطینیان و امکان گسترش این مکتب به سایر نقاط سرزمین‌های عربی و حتی سراسر جهان سخن گفته‌اند، ناقد عرب‌تبار نیز رویای مکتب سنگ را از همان نخستین روزهای شکل‌گیری نهضت در انواع ادبی گوناگون اعم از شعر و داستان و نمایشنامه در سر می‌پروراند. نمونه‌های این مکتب ادبی در همان سال نخست انتفاضه ظاهر شد و برخی از آنها توانستند خالصانه با رویداد عظیمی که انگشتان کودکان رقم زد، ارتباط برقرار کنند و دقیق‌ترین لحظات خشم انسانی را علیه ظلم و غلبه و اشغال به صورت فراگیر گردآورند؛ دقیقا زمانی که برخی دیگر شکستی سیل‌آسا را تحقق بخشیدند.

فنون زندگینامه ادیبان

نگاهی به خودنگاشت‌های عربی و فارسی مقدمه سابقه پژوهش در خودنگاشت بیانگر آثاری است که در زمینه معرفی این نوع ادبی در فارسی و عربی تحریر یافته است. از جمله می‌توان از «فن السیره» احسان عباس 1956م یاد کرد که …

گفتمان دبیرکل حزب‌الله لبنان

اصطلاح گفتمان (Discourse) نخستین بار در سال 1952م در مقاله‌ای از زلیگ هریس زبان‌شناس معروف انگلیسی، بکار رفت. پس از او بسیاری از زبان‌شناسان تحلیل گفتمان را نقطه مقابل تحلیل متن دانسته‌اند. به اعتقاد آنان تحلیل گفتمان شامل؛ تحلیل ساختار زبان گفتار، مانند: گفتگوها، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها و تحلیل متن شامل؛ تحلیل ساختار زبان نوشتاری، مانند؛ مقاله‌ها، داستان‌ها، گزارش و غیره است.

نجواها

پس از گذشت نزدیک به دو دهه از مطالعه مجموعه آثار بانو امیلی نصر الله، فرصتی دست داد تا به شهرش برود و در منزلش با وی ملاقات کنم. آن ملاقات در مرداد 1388ش مقارن با آگوست 2010م میسر شد. دیدارمان به سبب برنامه‌های متعددی که آن روز داشتم، خیلی طول کشید، اما من بانو امیلی را همانطور که تصور می‌کردم یافتم. او زنی خوش برخورد، فروتن، با تبسمی بر لب و صاحب کمالات به نظر می‌رسید.

رویای نوجوانی

امیلی نصرالله بانوی توانمند لبنانی که با نگارش داستان‌های پر شمار کوتاه و بلند به شایستگی در جمع نویسندگان پر کار ادبیات معاصر عربی قرار گرفته است، بهره‌مند از هوش سرشار در درک روحیات نوجوانان، به نیاز نسل آینده در گذر از برزخ نوجوانی توجه کرده و داستان‌هایی را به قلم تحریر کشیده است.

برگ هایی از دفتر ایام

اثر نخست به نام «روت لی الایام» که در 142 صفحه توسط موسسه دارالابداع در سال 2009م برای هفتمین بار به چاپ رسیده است، شامل 12 داستان است که به اتفاقاتی اشاره دارند. عبارت‌های متن، حرکت‌گذاری شده و میرنا داغر به عنوان طراح کتاب پرسش‌هایی را در رویکرد به خوانندگان نوجوان، بدان ملحق نموده و تمرین‌هایی مختصر و موثر در یادگیری تدارک کرده است.

فصل پرندگان زرد

بانو امیلی نصرالله در این داستان تصویری بدیع و دقیق از روستایی در جنوب لبنان ارائه می‌کند. تصویری که شامل مناظر بکر و فوق‌العاده زیبایی‌های طبیعت است. روستایی آرمیده بر دامنه کوه حرمون. او افکار، اعتقادات، باورها و شیوه زندگی مردم روستایی را به زیبایی در برابر دیدگان خواننده قرار داده و به توصیف شرایط زندگی روستایی می‌پردازد که به دور از امکانات بوده و اهالی آن با مشقت و دشواری معیشت و فقر فرهنگی روبرویند.